بی همتا

پرسش و پاسخ پزشکی و مامایی


نویسنده : ماما ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٦

واژینیت (بیماری عفونی واژن)

واژینت ها با ترشح غیر عادی ,ناراحتی در ناحیه ولو(قسمت خارجی دستگاه تناسلی),واژن و یا هر دو قسمت مشخص می شود.

واژنیت شایعترین مشکل داخلی زنان می باشد که زنان به علت ان در جستجوی درمان بر میایند.
سه نوع واژینیت عفونی شناخته شده است: کاندیدیاز
,تریکوموناز,واژینوباکتریال

کاندیدیاز

کاندیدا دومین عفونت شایع واژن می باشد ودر اکثر موارد کاندیدا ناشی از کاندیدا البیکنس می باشد این ارگاسم را می توان در دستگاه تناسلی تحتانی 30تا 80  درصد زنانی که دارای علایم جزی بوده یا فاقد علایم هستند کشف کرد.

علامت اصلی کاندیدا:خارش و تحریک است  .خارش در ناحیه واژن یا ولو(قسمت های بیرونی) کاملا شدید است وتحریک با دیزوری(سوزش هنگام ادرار) و دیس پارونی(مقاربت دردناک)همراه است.
ترشحات:به صورت پنیر دلمه بسته یا غلیظ
,سفیدوفراوان است.
این علایم درست قبل از اغاز خون ریزی قاعدگی می باشد . رشد بیش از حد کاندیدا ممکن است در اثر کاهش بیش از حد فلور باکتریایی طبیعی
, کاهش ایمنی سلولی,دیابت قندی,قرص های خوراکی ضد بارداری,انتی بیوتیک های سیستمیک باشد.

یافته های بالینی: اریتم(قرمزی)وادم ولو را به همراه دارد(انچه در دستگاه  تناسلی خارجی مشاهده می شود)
درمان:درمان باید بر اساس توصیه پزشک باشد.درمان اولیه وموثر شامل استفاده از فراورده های ضد قارچی مثل مایکونازول
,کلوتریمازول,بوتوکونازول و..... می باشد. مدت درمان 1الی 7 روز متغییر می باشد.

3-تریکوموناز:تریکوموناز توسط یک انگل تاژکدار به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود و سومینعفونت شایع واژینیت می باشد .دوری کومون واژینالیس تقریبا 20 روز می باشد ,علاعم  بیماری  غالبا بلافاصله بعد از شروع خون ریزی قاعدگی به اوج خود می رسد .
علایم اصلی:ترشحات کف الود فراوان
,درد در قسمت تحتانی شکم ,دیزوری(سوزش ادرار), دیس پارونی(مقاربت دردناک )وخارش.

یافته های بالینی:علامت قابل رویت  اریتم برامده ونقطه نقطه ای در سرویکس و قسمت فوقانی واژن دیده میشود)منظره توت فرنگی مشخصه تریکوموناز است(.
درمان:موثرترین روش درمانی تریکوموناز تجویز مترونیدازول می باشد .(درمان شرکای جنسی الزامی است). تمام شرکای جنسی حتی اگر بدون علامت باشند باید درمان شود زیرا بسیاری از زنان از شرکای جنسی درمان نشده خود مجداد الوده می شوند.

واژینوز باکتریال(bacterial vaginosis):

واژینو باکتریال (BV)با ترشح فراوان وبوی بد واژن مشخص مشخص می شود.شایعترین علت واژینیت در زنان در سنین باروری است .BVدر زنانی دیده می شود که از نظر جنسی فعال بوده و در سنین قبل از یاعستگی قرار دارند .بیماران از بوی نامطبوع واژن (بوی ماهی کپک زده) شکایت می کنند .ممکن است افزایش ترشح واژینال نیز رخ بدهد . زمان شروع بوی بد و ترشح واژینال در سراسر دوره ی قایدگی از توزیع یکنواختی برخوردار است.
 درمان :موثرترین روش درمان
BVتجویز مترونیدازول است.

نکته:

بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ها رعایت بهداشت فردی ,استفاده از دستمال کاغذی هنگام خروج از دستشویی ,عدم استفاده از لباس زیر خیس ,رعایت بهداشت جنسی ,تعویض زود به هنگام نوارهای بهداشتی,اگاهی از تمیز بودن دست ها به هنگام شستشوی خود در دستشویی.

 
واژه کلیدی :واژینت و واژه کلیدی :مایکونازول و واژه کلیدی :کلوتریمازول و واژه کلیدی :بوتوکونازول